See Alonen on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of Allonen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Alonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Aloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Alonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Alonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Alo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Alonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlonen/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlonen"
}
],
"word": "Alonen"
}
{
"etymology_text": "Variant of Allonen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Alonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Aloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Aloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Aloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Alonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Alonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Alo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlonen",
"Rhymes:Finnish/ɑlonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlonen/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlonen"
}
],
"word": "Alonen"
}
Download raw JSONL data for Alonen meaning in All languages combined (19.5kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Alonen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Alonen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.